Mersin dış çekim konusunda oldukça elverişli mekanlara sahip , hatta diyebilirim ki çevre illerden Mersin’e gelip çekim yaptıran yüzlerce çift bulunmakta. Özellikle  Adana bölgesinden büyük ilgi görüyor. Neden mi ? Çok basit bir cevabı bulunmakta hem çok yakın yaklaşık bir saatlik mesafede hemde Adana’ya göre çok daha estetik mekanlar bulunuyor bu mekanları size tek tek açıklamaya çalışacağım fakat ondan önce size harika fotoğraf formülünden bahsetmek istiyorum : )  Bir fotoğrafın harika olması için dört temel unsura dikkat etmek gerek Bunlar sırası ile ;

  • Mekan
  • Işık
  • Poz
  • Hikaye ve Duygu

Düğün fotoğraflarında Harika Görünmenin 5 Yolu  , Makale için aşağıdaki görsele tıklamanız yeterli

bu dört unsurun ilk sırasında kuşkusuz mekan bulunmakta. Mersin dış çekim mekanları  harika fotoğraflar için yeterli hatta ortalamanın üzerinde diyebilirim.  Diğer unsurlar başka bir yazımda anlatmaya çalışacağım, şimdi asıl konumuz olan Mersin dış çekim mekanlarını anlatmaya başlayalım.

1- Sahil ve Plajlar

Mersin bir ucundan diğer ucuna kadar sahil ve plajlar ile dolu ayrıca sahil kenarlarında kayalıklar , iskeleler ve ormanlar görsel estetik açısından bakıldığında her fotoğrafçının kullanmak isteyeceği mekanlar. Sahil ve plajlar kategorisinde ilk sırada Silifke’de bulunan doğal dalyan özellikle gün batımında harika fotoğraflara sahip olabilirsiniz. Gün boyu çekim planlarımızda kesinlikle bulunması gereken gün batımı çekimlerini genellikle bu mekanda alıyoruz. Mersin dış çekim mekanları içerisinde benim için en önemli mekan diyebilirim. Sadece gün batımı fotoğrafları değil aynı zamanda eğer yeterli vaktimiz bulunuyorsa gün battıktan sonra harika gece çekimleri yapılabilir. Mersin’in içinde sayabileceğimiz Pompei Beach’de de harika sahil temalı fotoğraflar çekilebilir pompei beach de çektiğimiz bir kaç fotoğrafa BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Kısacası Mersin’de dış çekim yaptıracaksanız albümünüzde bir kaç sayfa deniz  ve sahil temalı fotoğraflarınızın olmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Mersin Düğün Fotoğrafçısı

2- Yeşil Temalı Fotoğraflar

Mersin deniz ve ormanı sadece  beş dakika uzaklıkta desek yanlış bir şey söylemiş olmayız sanırım. Ormanlık alanlar dış çekim düğün fotoğraflarının vazgeçilmez teması diyebilirim. Özellikle modeller ile aynı oradan kadaraja giren bir çam ağacı ve ağacın muhteşem dokusu fotoğrafı çok harika bir hale getirebilir. Yeşil temalı dendiğinde aklınıza sadece  çamlık alanlar gelmesin bir zeytin tarlasından uygun ışık koşullarında şaşırtacak seviyede harika fotoğraflar çıkartabiliriz. Ben zeytin yaparaklarının sahip olduğu yeşili çok seviyorum bu renk özellikle gelinlikle harika bir uyum sağlayabiliyor bir de bu fotoğrafları düzenleme aşamasında uygulayacağımız özel renkler ile fotoğraflarınızı benzersiz kılabiliriz. Ben çekimlerimde özellikle Mersin dış çekim mekanlarını seçerken yeşil temanın içerisinde zeytin ağaçlarını elimden geldiğince eklemeye çalışıyorum. Erdemli’de bulunan çamlığın özel noktaları bulunmakta insanların piknik yapmadığı ve mangal yakmadığı ender noktalar bulunmakta : ) buralarda dış çekimlerimizi yapıyoruz.

3- Antik dokular ve tarihi yerler

Mersin çok eski bir yerleşim alandır. Yüzyıllar önce inşa edilen onlarca tarihi yapılar ile her yerde karşılaşabiliriz.  Peki biz bu alanları neden çekimlerimizde kullanmayalım. Yine uygun ışık koşullarında tarihi dokular surlar ve kemerler fotoğrafları mükkemel hale getirebilir. Fotoğraflarınıza bakanlar bu fotoğrafları nerede çektiniz böyle diye size soracak onlarca mekan bulunmakta. Antik bir tiyatroda düğün fotoğrafları çekmek ve bu fotoğraflara anlam katmak gerçekten kulağa çok hoş geliyor. Mersin dış çekim mekanları içerinde bulunan tarihi dokulardan albümünüzde bir kaç fotoğraf mutlaka bulunmasını isteyeceğinizden eminim. Mersin’de bulunan kız kalesini bilmeyeniniz yoktur sanırım. Sadece arka planda görünmesi sahil deniz ve o kalenin estetik mimarisi bile size mutlaka Mersin’de çekim yaptırmanız gerektiğini hissettirebilir. Antik dokularda çekim yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi modellerin ayaklarında özellikle bayan model (gelin) rahat ayakkabılar giyemesini gerektiğini söylüyoruz.

4- Akyar

Mersin dış çekim mekanlarından biriside kuşkusuz Akyar’dır. Burada öyle bir doku vardır ki sizi temin ederim çok şaşıracaksınız. Bu güzel doku farklı ışık koşulları altında farklı renkler verebilmekte ve muhteşem kayalıklar diyebilirim. Neredeyse sonsuz kadraj açısı yakalayabiliriz . Aynı mekanda tamamen birbirinden farklı onlarca fotoğraf çekilebilir bu nedenler dış çekim fotoğrafçıları tarafından sıkça kullanılmaktadır. Deniz + muhteşem kayalıklar ve harika dokular daha ne isteriz ki ? Mersin’e uzaklığı neredeyse bir saat kadar , mutlaka mersin dış çekim fotoğraflarımda bu mekanı kullanırım. Ayrıca bu mekanda orada yaşayan insanların yazlıkları bulunmakta , bu yazlıkların bahçeleri mimarileri ve çiçekleri sanki bizim için yapılmış : ) izin almak şartı ile bu bölgede de çalışmalar yapıyorum yine deniz yine yeşil yine harika fotoğraflar diyebilirim.

5- Tarsus Eski Evler

Artık bir klasik haline geldiğini söylesem yeridir. Bu mekanda geniş açı ile çekim yapmayı pek sevmem fakat dar açı çekilmiş portreler ile güzel sonuçlar aldığımızı söylemeden edemeyeceğim.  O eski kapılar bile başlı başına bir arka plan oluşturmakta tarsus dış çekim mekanları yazımın içinde de bu mekandan bahsetmiştim . Tarsus’u bilenler bilir hemen bu mekanın yanında bir  st. paul kuyusu bulunmakta burada da güzel dokular ve yüksek kontrastlı fotoğraflar elde edilebilmekte bu nedenler elimden geldiğince Mersin dış çekim mekanları na burayı da eklemeye çalışıyorum.

6- Oteller ve Kapalı Alanlar

Evet dış çekim istiyorsunuz , peki fotoğraflarınızın içinde kapalı alanlar olmasını istemez misiniz ? Özellikle oteller mimarileri açısından harika mekanlardır oteller çok küçük ücretler karşılığında mekanlarında çekim yapılmasına izin verebiliyorlar. Ben modellerimle çekim programı yaparken bu konuyu açarım özellikle güneşin tam tepede olduğu saatlerde ışığın kötü olması nedeni ile bu saatleri kapalı alanlarda çekim yaparak değerlendirmeye çalışırım. Mersin dış çekim mekanları olarak sayılmasalar da iç çekim mekanları diyebilirim : ) Peki hangi otelleri hangi kapalı mekanları kullanıyorum.

  1. Pedias

Grup halinde düğün salonları ve kına salonları bulunmakta heybetli merdivenler benzersiz dokuları bulunuyor burada güneşin dik olduğu saatlerde çalışmayı çok seviyorum kötü ışıktan uzaklaşıp kendi ışıklarımızı kullanarak fotoğraf çekimleri yapıyoruz. Modellerim genellikle bu mekana girdiklerinde çok memnun oluyorlar bu nedenle modellerimi bu mekanda çekim yapmaya ikna etmeye çalışırım. Çok ufak bir ek ücret ile burada harika dış çekim fotoğrafları elde edebiliriz.

  1. Oteller

Ücretli çekim yaptıran Mersin’de onlarca otel bulunmakta bunların içerisinde müsait olanı ile görüşüp iç mekan temalı estetik fotoğraflar çekebiliriz.

7- Şelaler ve Saklı Vadiler

Mersin’de minik şelaleler ve vadilerde de çekimler gerçekleştirmek mümkün, fakat yaz sezonlarında buralarda bir çok piknik yapan insan ve atlet ile gezen mangal mühendisleri bulunmakta : D

Biliyorum ki bu kişilerin fotoğraflarınızda arka plan oluşturmasını istemezsiniz : ) Fakat eğer kış veya son bahar sezonu ise bu alanlarda güzel çekimler yapılabilir ve son bahar tonları yakalayabiliriz.

Sonuç Olarak ;

Mersin dış çekim mekanları konusunda titizlikle çalıştığımızı söyleyebilirim. Hangi sezonda hangi mekanda ve hangi saate orada olmamız gerektiği konusunda sürekli çalışmalar ve araştırmalar yapıyorum. Harika fotoğraf formülünün ilk maddesi olan mekanı ve mersinde olan mekanları size kısaca açıklamaya çalıştım. Pekte kısa olduğu söylenemez ama Mersin’de dış çekim mekanları bu şekilde  aklınıza takılan bir konu  olursa dilediğiniz vakit bana whatsapp hattımdan ulaşabilirsiniz. Eğer Adana ve Mersinde dış çekim yaptırmayı planlıyorsanız mutlaka benden de fiyat teklifi almayı unutmayınız Şimdiden bir ömür mutluluklar dilerim.

Başlık
Mersin Dış Çekim Mekanları
Yazı İsmi
Mersin Dış Çekim Mekanları
Açıklama
Mersin dış çekim mekanlarını ele aldığım bu yazıda kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hangi mekanlarda hangi saatlerde çekim yapılacağı konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.
Yazar
Yazar İsmi
Mersin Düğün Fotoğrafçısı
Yazar Logosu